Zasada działania grzejników na prąd

Zasada działania grzejników na prąd

Alternatywą dla klasycznego centralnego ogrzewania może być ogrzewanie z wykorzystaniem energii elektrycznej. Co prawda przyjęło się, że taka metoda ogrzewania domu jest jedną z droższych, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Jednak po pierwsze, trzeba pamiętać również o kosztach inwestycyjnych, które w tym przypadku są naprawdę niewielkie (mowa tu jedynie o zakupie odpowiednich grzejników). Po drugie, dobry grzejnik elektryczny to grzejnik energooszczędny, czyli dbający o nasze rachunki.

Typy grzejników elektrycznych

zawieszany grzejnikOgrzewanie elektryczne wcale nie musi być kosztowne, wystarczy zadbać o dobrej klasy grzejniki. Ten rodzaj ogrzewania może stanowić główne i jedyne źródło ciepła w domu. Może również pełnić funkcję ogrzewania awaryjnego, czyli być używane w przypadku problemów z główną instalacja grzewczą, lub wtedy, kiedy klasyczne ogrzewanie staje się niewystarczające. Postawiony w pomieszczeniu grzejnik elektryczny lub zawieszany grzejnik na ścianie, bardzo szybko umożliwią osiągnięcie oczekiwanego komfortu cieplnego. Takie grzejniki przydadzą się także w zimnych mieszkaniach w momencie, kiedy centralne ogrzewanie włączane jest przez spółdzielnię zbyt późno, a temperatura w mieszkaniu nieprzyjemnie spada. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu grzejników elektrycznych? Przede wszystkim konieczny jest wybór zasady działania grzejnika. Modele konwekcyjne nagrzewają powietrze w pomieszczeniu, nawiewając je w naturalny lub wymuszony sposób. W tym wypadku efekt przyjemnego ciepła jest niemal natychmiastowy. Równie szybko odczujemy pracę elektrycznego promiennika ciepła. On również w tempie ekspresowym będzie emitował ciepło, jednak w zupełnie inny sposób. Promiennik ciepła emituje promieniowanie cieplne bezpośrednio do przedmiotów, mebli i osób znajdujących się w jego zasięgu. Dzięki takiej pracy pomijane jest ogrzewanie powietrza, co sprawia, że cały proces jest energooszczędny. W tym wypadku kluczową sprawą jest dobre rozmieszczenie grzejników. Jeśli mowa o rozmieszczeniu urządzeń grzewczych, możemy wybrać zawieszany grzejnik na ścianie lub też grzejnik wolnostojący. Wszystko zależy od pomieszczenia i osobistych preferencji. Modele stacjonarne mają z zestawie najczęściej wszystkie elementy montażowe.

Wybierając grzejnik elektryczny trzeba zwrócić także uwagę na jego moc. Moc grzejnika koniecznie musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Jeśli grzejnik będzie za słaby, nie pozwoli na osiągnięcie wymaganej temperatury. Warto również pamiętać, że w pomieszczeniach wyjątkowo dużych korzystniejsze będzie dobre rozmieszczenie kilku mniejszych grzejników, zamiast jednego dużego, ponieważ dużo szybciej pozwolą nam na równomierne ogrzanie przestrzeni.