Najlepszy sposób na kolkę

Najlepszy sposób na kolkę

Zgodnie ze statystykami, nawet co piąty noworodek i niemowlak doświadcza nieprzyjemnych kolek. Dorośli również je miewają, jednak odczuwanie przez nich bólu jest znacznie mniej dokuczliwe. Może to również wynikać, z faktu, że potrafimy sobie z nią bez kłopotu radzić, natomiast małe dzieci są całkowicie bezbronne wobec kolki.

Kiedy zacząć walkę z kolką?

rekomendowane sposoby na kolkę u dzieciNoworodki i niemowlęta są całkowicie zależne od  rodziców i nie są w stanie sobie poradzić z żadnym problemem. Zwłaszcza jeżeli dotykają je jakieś dolegliwości bólowe, które skutecznie wpływają na zmianę zachowania. Dzieci nie powiedzą nam co je boli, ale mogą to pokazać. Kiedy boli je brzuszek, to najczęściej podkurczają nóżki i bardzo intensywnie płaczą, co może stanowić dla rodziców jasny sygnał, że malucha męczy kolka. Przeważnie pojawia się ona w niedługim czasie po spożytym posiłku, zatem takie zachowanie będzie czytelne. Kolki są wynikiem połykania przez dziecko dużych ilości powietrza w czasie picia mleka, które gromadzą się w układzie pokarmowym i powodują dyskomfort. Rekomendowane sposoby na kolkę u dzieci są ogólnie dostępne i znane, ponieważ każdy z rodziców może je wypróbować na swoim maluchu. W zależności od intensywności bólu, mogą być pomocne odmienne metody. Jeżeli kolka ma słabe lub średnie natężenie, to można spróbować odwrócić uwagę malucha od bólu, puszczając mu muzykę, szumy czy starając się go zająć jakimś zachowaniem. Czasem pomaga ułożenie maluszka na brzuszku mamy, gdzie maluch wycisza się pod wpływem rytmu bicia jej serca. W sytuacji kiedy  ból jest silny, to najlepszym sposobem będzie wykonanie delikatnego masażu brzuszka okrężnymi ruchami. Takie działanie spowoduje, że spięte mięśnie się rozluźnią, a pęcherzyki powietrza wydostaną się z brzuszka i jelit w naturalny sposób. Ostatecznością mogą być ziołowe preparaty na kolki, które kupimy niemalże w każdej aptece.

Dzieci są całkowicie bezbronne wobec kolki i nie są w stanie z nim samodzielnie poradzić. Kolki przeważnie nagle się pojawiają i tak samo niepostrzeżenie znikają. U niektórych maluchów pojawia się ona niemalże zawsze po spożytym posiłku lub sporadycznie, ale są też dzieci, które nigdy nie doświadczyły tego bólu. Na pewno dużo zależy od sposobu picia mleka mleka, gdyż to właśnie podczas niego dzieci połykają dużo powietrza.