Jak prawidłowo podłączyć przyczepę do auta?

W wielu miejscach można dzisiaj wypożyczyć samochodową przyczepkę. Można to zrobić w specjalnych wypożyczalniach czy chociażby na stacjach benzynowych. Jeśli takiego samochodowego dodatku potrzeba nam na co dzień to można też zakupić przyczepę. W zależności od przeznaczenia możemy kupić przyczepę jednoosiową lub dwuosiową. Warto jednak wiedzieć jak się taką przyczepę do samochodu prawidłowo podłącza. A do tego potrzebny jest hak holowniczy.

Przyczepę podłączamy do haka i kostki

przyczepa dwuosiowa do autaPodstawowym warunkiem umożliwiającym korzystanie z przyczepek samochodowych jest posiadanie haka holowniczego. Bez tego nie ma żadnej innej możliwości na podłączenie przyczepki. Od tego trzeba zacząć i jeśli w samochodzie nie ma haka to najpierw należałoby podjechać gdzieś gdzie go zamontują. Potem dopiero można myśleć o wypożyczeniu albo kupieniu przyczepy. Jeśli już wszystko jest z naszym samochodem okay i mamy możliwość korzystania z haka to możemy do niego podłączyć uchwyt przyczepy. Każda przyczepa dwuosiowa do auta ma ten uchwyt skonstruowany w taki sposób, że podłączenie go do haka umożliwia poruszanie się przyczepy w każdym kierunku. W przypadku dwuosiowych przyczepek należy pamiętać, że przednia oś przyczepki też jest ruchoma. To ułatwia prowadzenie samochodu i manewrowanie przyczepką przy parkowaniu czy przy skręcaniu. Poza samym zapięciem przyczepki ważne jest jeszcze podłączenie elektroniki. Chodzi o specjalną kostkę, którą należy podłączyć do analogicznej kostki w samochodzie. Dopiero wówczas będą nam działać światła w przyczepce. Najważniejsze są jednak sprawne kierunkowskazy. Jeśli wypożyczamy przyczepkę to musimy pamiętać, że to po naszej stronie jest obowiązek sprawdzenia sprawności oświetlenia i kierunkowskazów. Każdy kierowca odpowiada za działanie swojego pojazdu samodzielnie. Dlatego zanim wyruszymy w drogę z przyczepką musimy wszystko dokładnie sprawdzić.

Szczęśliwi Ci kierowcy, którzy posiadają w swoim samochodzie hak holowniczy. Dzięki temu niepozornemu wyposażeniu samochodu można skorzystać z możliwości wypożyczenia przyczepki samochodowej. Kiedy trzeba przewieźć coś większego to taka przyczepka jest niezastąpiona. Można ją również kupić i mieć na własność. To wszystko można zrobić, jeśli w aucie zamontowany jest hak.

Top