Decoupage – jak zacząć?

Decoupage – jak zacząć?

Decoupage to jedna z najprostszych do opanowania technik zdobienia przedmiotów. Polega ona na przyklejaniu wzorów wyciętych z delikatnego, cienkiego papieru – najczęściej w tym celu wykorzystuje się odzobne serwetki. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z decoupage’m, potrzebujesz zaledwie kilku przedmiotów i odrobiny wolnego czasu.

Decoupage – zestaw dla początkującego

polecane farby akrylowe do decoupagePotrzebujesz – oczywiście – drewnianego przedmiotu, który chcesz ozdobić! Na początku wybierz coś małego, niewymagającego. Rzeczy z surowego drewna możesz znaleźć w sklepach plastycznych i w internecie. Do odpowiedniego przygotowania produktu potrzebujesz także papieru ściernego, którym wyrównasz powierzchnię swojej ozdoby. Niezbędny jest także klej – to właśnie dzięki niemu nanoszony papier i drewno stają się jednym. Klej do decoupage bazuje na wodzie, jest więc bardzo rzadki i nanoszenie go pędzlem to sama przyjemność. Pamiętajmy, że papier do decoupage lub serwetki nie są na tyle napigmentowane, by zmienić kolor przedmiotu. W takim przypadku przydatne mogą okazać się farby akrylowe. Możemy nimi pomalować przedmiot przed rozpoczęciem zdobienia – ich warstwa wyrówna chropowatą powierzchnię drewna, dzięki czemu zdobienie będzie jeszcze prostsze. Najczęściej polecane farby akrylowe do decoupage to te, które wysychają szybko i nadają przedmiotom intensywne kolory. Do nakładania zarówno klejów, jak i farb są nam potrzebne pędzle. Jest to właściwie jedyny element zestawu do decoupage, nad którym warto zastanowić się trochę dłużej. Nie każdy pędzel nadaje się do nakładania produktów – te najtańsze, szkolne często gubią włosie, które potem może zaschnąć wraz z nakładanym papierem na przedmiocie. Najlepszym wyborem będą pędzle dedykowane sztuce decoupage – ich włosie jest bardzo solidnie przymocowane do podstawy, dzięki czemu nie musimy martwić się o jego wypadanie czy to podczas malowania, czy podczas obmywania go z kleju. Serwetki ozdobne dostaniesz w każdym markecie oraz sklepie z artykułami do domu i kuchni. Jeżeli chcesz, by twoje dzieła z decoupage tętniły kolorami przez długie tygodnie, warto zakupić także specjalny lakier utrwalający. Po jego użyciu, nałożony motyw pięknie wtopi się w powierzchnię zdobionego przedmiotu.

Decoupage to idealna zabawa dla każdego – zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zrelaksować się po dniu w pracy. Do rozpoczęcia przygody tak naprawdę nie potrzebujesz wielu przedmiotów, a nawet jeżeli ich nie masz, są one ogólnodostępne w wielu sklepach plastycznych lub marketach.