Ciepła woda nie tylko w domu

Ciepła woda nie tylko w domu

Dostęp do ciepłej wody w dzisiejszych czasach jest czymś zupełnie naturalnym, jednak nie wszędzie jest on równie prosty do zorganizowania. W domkach letniskowych czy na działkach, w przyczepach kempingowych i kamperach nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jednak jeśli mamy zamiar komfortowo korzystać z tych miejsc, warto zadbać o dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje podgrzewaczy do wody

podgrzewacz do wodyCiepła woda w domu to najczęściej skutek działania pieca centralnego ogrzewania, lub – jak w przypadku mieszkań – jest wodą płynącą z sieci. W tym drugim przypadku za ogrzewanie wody pobieranej z wodociągów odpowiada spółdzielnia. Jeśli jednak chcemy mieć nieograniczony dostęp do ciepłej wody również na działce, trzeba będzie zaopatrzyć się w podgrzewacz do wody. Urządzenie to może mieć formę ogrzewacza przepływowego lub pojemnościowego. Zasada działania każdego z nich jest prosta, obydwa urządzenia mogą wykorzystywać do pracy energię elektryczną. Różnią się jednak charakterem funkcjonowania. Podgrzewacz do wody przepływowy zaczyna działać w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Grzeje wodę używaną w danym momencie, a gdy zakręcimy kran, urządzenie przestaje działać. Ogrzewacz pojemnościowy posiada natomiast zbiornik na wodę (wybranej pojemności), zaopatrzony w grzałkę, która utrzymuje zadaną temperaturę zgromadzonej wody. W tym wypadku ciepła woda jest natychmiast gotowa do użytku. Obydwa typy ogrzewaczy posiadają również pewne wady. Wadą modelu pojemnościowego jest fakt, że pracuje on nawet wtedy, kiedy nie jest to konieczne (stale ogrzewa wychładzającą się z czasem wodę). Natomiast używając modelu przepływowego musimy liczyć się z tym, że w pierwszej kolejności z kranu popłynie wychłodzona woda zalegająca w rurach, dopiero po chwili pojawi się już nagrzana.

Użytkując model przepływowy podgrzewacza można zdecydować się na dwie opcje. Do dyspozycji mamy urządzenia jednopunktowe, pracujące przy pojedynczym punkcie poboru (przy umywalce, wannie lub prysznicu), lub wielopunktowe, tzw. centralne, które ogrzewają wodę dla wszystkich punktów poboru w domu.