Chęć leczenia pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia

Problem nadużywania alkoholu może dotknąć każdego. Przeróżne sytuacje mnożą się w nieskończoność. Można powiedzieć, że ilu chorych, tyle historii. Początki tej podstępnej choroby bywają różne, bardzo często niepozorne. Nie jest regułą to, że alkoholik, to człowiek doświadczony życiowo. Alkohol równie łatwo wciąga w swoje sidła przykładnego męża i ojca. Nie mało jest również przykładów tej choroby wśród kobiet. Są to przypadki trudniejsze do zdiagnozowania, bo o ile mężczyzna ma jako takie przyzwolenie społeczne na nadużywanie alkoholu, o tyle kobieta zupełnie przeciwnie.

Jak poradzić sobie z alkoholikiem w domu?

terapia dla uzależnionych od alkoholuLudzie cierpiący na chorobę alkoholową potrafią bardzo skutecznie się ukrywać. Nie potrafią przyznać się do tego, że mają problem, z którym sami sobie nie radzą. Dlatego bardzo często i przez długi czas go bagatelizują. Na szczęście domownicy są w stanie w miarę wcześnie zorientować się w sytuacji, a to może okazać się zbawienne w pomocy chorej osobie. Jednak najważniejszym aspektem powodzenia w walce z alkoholizmem są chęci chorego. Bez tego nawet najskuteczniejsza terapia dla uzależnionych od alkoholu będzie skazana na niepowodzenie. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy w stanie zmusić nikogo do trzeźwości, jeśli on sam tego nie chce. Osoba chora może być pod stałą kontrolą przez długi czas, a i tak, prędzej czy później, znajdzie sposobność, żeby się napić. Chęć wyleczenia to podstawa w terapii. Na czy polega terapia dla uzależnionych od alkoholu? Na nauczeniu ich radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po kieliszek. Alkoholik pozostanie nim do końca życia. Sęk w tym, żeby pozostawał trzeźwym alkoholikiem. Terapia takiej osoby jest czasochłonna i ma na celu nauczenie jej zachowań, które umożliwią odmówienia sobie alkoholu w sytuacji kryzysowej. Najczęściej osoba chora potrafi przez długi czas, z powodzeniem walczyć z pokusą, jednak prędzej czy później przychodzi chwila załamania. Odpowiednie leczenie uczy chorego, co w takiej chwili powinien zrobić, zamiast sięgać po kieliszek.

Leczenie z alkoholizmu to długa i ciężka praca, nierzadko z potknięciami. Ogromne znaczenie ma również zdrowe wsparcie rodziny. Zdrowe, znaczy być blisko, ale postawić wyraźną granicę. Niestety, niektórym alkoholikom potrzebne jest zejście na zupełne dno po to, aby móc się podnieść. Tutaj także liczy się odpowiednie podejście bliskich do problemu. Warto jednak zaznaczyć, że choroba alkoholowa jest możliwa do wyleczenia, wystarczy tylko postawić pierwszy krok i  nie wstydzić się poprosić o pomoc.

Top