Budowa domu krok po kroku

Budowa nowego domu to decyzja, która może mieć wpływ nawet na kilka kolejnych lat życia osób, które taką decyzję podejmują. Nie ma nic piękniejszego od zamieszkania na swoim, ale planując budowę trzeba wiedzieć od czego zacząć. Sporo czasu potrwają same formalności, ale na szczęście czas trwania samej budowy zależy tylko od nas i firmy, której te prace zlecimy. Zacząć trzeba jednak od zaproszenia na działkę geodety, który przygotuje mapę do celów projektowych.

Dla firmy budowlanej trzeba mieć projekt

firma budowlana z WąbrzeźnaZ mapą od geodety, która będzie zatwierdzona przez odpowiedni urząd, trzeba poszukać architekta lub biura projektowego, który zaprojektuje nowy dom. Dopiero po takim projekcie będzie można przystąpić do szukania wykonawcy. Architekt na narysowanie projektu ma taki okres czasu, na jaki się z nim umówimy. Można poszukać takiego architekta, który jednocześnie pomoże nam załatwić pozwolenie na budowę. A idealną sytuacją jest ta, w której architekt ma jeszcze uprawnienia do kierowania i nadzorowania budowy. No ale trzeba mieć projekt, żeby móc wnioskować o pozwolenie na budowę. Gdy się je uzyska to wówczas dopiero potrzebna będzie jakaś solidna firma budowlana z Wąbrzeźna, która zrealizuje nasz projekt. Firma wykona cały zakres prac, który został określony właśnie w projekcie, a kierownik budowy będzie nadzorował, czy prace przebiegają zgodnie z tym co jest narysowane. Zazwyczaj nie ma żadnych nieporozumień na linii firma – kierownik budowy, ponieważ wszystko jest na bieżąco ustalane i wyjaśniane. Jeśli chodzi o samą budowę to zaczyna się ją od wylania fundamentów. To podstawa każdego budynku. Później muruje się ściany, kładzie się dach i obsadza się drzwi i okna. Budowa domu może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat. Są takie przypadki, że ktoś sam buduje dom pustak po pustaku.

Jeśli chcemy w miarę sprawnie wybudować swój dom to po załatwieniu urzędowych formalności musimy znaleźć naprawdę dobrą i zorganizowaną firmę, która wszystko zbuduje. Bardzo ważny jest projekt od architekta, ale potem firma budowlana i tak może w miarę na bieżącą te plany z projektu modyfikować. Przy budowie domu z projektem ma się zgadzać głównie jego wygląd jeśli chodzi o mury. Reszta jest kwestią zależną od firmy budowlanej, która będzie inwestycję realizować.

Top